Praca zdalna: Jak ją zorganizować i o czym warto pamiętać?
Praca zdalna – kiedyś opcja i dodatkowa korzyść, a od wielu miesięcy rzeczywistość. Nie z wyboru, a z konieczności. Jedni są z tego zadowoleni, bo odkryli korzyści pracy we własnym M. Inni patrzą na sytuację mniej przychylnie, wciąż, mimo upływu czasu, mając problemy z organizacją i rozdzieleniem życia zawodowego od prywatnego, skoro nagle oba toczą się w tym samym miejscu.
„Organizacja” to słowo klucz. Praca zdalna wymaga bowiem dobrej organizacji, samodyscypliny – bo nie mamy obok szefa i kolegów, którzy na bieżąco „monitorują” czy pracujemy i mobilizują. Aby ułatwić sobie ten czas warto trzymać się kilku zasad. Dzięki nim łatwiej będzie nam się zmobilizować do pracy i rzeczywiście spędzać przed komputerem tyle czasu, ile powinniśmy. To istotne, bo domowe rozpraszacze potrafią znacznie wydłużyć nam dzień pracy. O czym zatem warto pamiętać.
Ustal sobie plan dnia
Tak jak masz określone godziny od-do, kiedy jesteś w biurze, tak i teraz ustal godziny, w których zajmujesz się pracą. W domu może być wiele rozpraszaczy, które odciągną Cię od komputera, ale zdecydowanie lepiej pilnować tych godzin, aby nagle nie okazało się, że późnym wieczorem wciąż musisz siedzieć przed komputerem, bo zadanie nie jest wykonane.
Zaplanuj przerwy
Oczywiście potrzebujesz też przerw, ale i te zaplanuj. Na przykład te 5-10 minutowe co jakiś czas, kiedy wstaniesz od ekranu i dasz odpocząć oczom. Możesz zrobić wtedy jakieś proste ćwiczenie oddechowe albo ruchowe w trosce o swój kręgosłup. Ustal też wcześniej kiedy zrobisz sobie dłuższą przerwę na lunch. Jeśli to możliwe nie jedz przy komputerze, ale w innym miejscu. Niech to będzie chwila relaksu.
Zrób plan zadań
Wiele osób robi to także pracując normalnie w biurze, ale przy pracy zdalnej będzie to szczególnie przydatne. Mowa o planie zadań do wykonania. Nie mamy pod bokiem koleżanki, która przypomni o czymś, czy ogólnej tablicy z zadaniami zespołu, zatem warto zadbać o własną checklistę. To na pewno ułatwi pracę i zorganizowanie dnia. Warto te najtrudniejsze zadania wykonać rano, kiedy jesteśmy wypoczęci i jeszcze nie rozproszenie innymi rzeczami.
Wyjdź z pracy
Wreszcie zakończ dzień pracy. Czyli tak jak wychodzisz z biura wyłączając służbowy komputer, tak też zrób to w domu. Organizm musi się zregenerować i odpocząć. A niestety pracując w domu łatwo popaść w pułapkę pracy non stop. Musisz wyraźnie oddzielać czas pracy od tego przeznaczonego na relaks, kontakt z rodziną, pasje i inne domowe obowiązki.
Ustal zasady z domownikami
Wiele osób poza samym zorganizowaniem sobie pracy zdalnej staje przed zadaniem zorganizowania jej w obecności innych domowników – partnera, dzieci. W takiej sytuacji nie tylko trzeba wyznaczyć miejsce pracy dla każdego, ale tez jasno ustalić „od 9 do 17 to jest moje stanowisko pracy, nic tu nie ruszajcie i jeśli nie musicie, nie przeszkadzajcie mi”. Kluczowa jest tu komunikacja i ustalenie nowych zasad domowego porządku (to dotyczy się nie tylko sfery pracy).